2023 Годишен доклад за дейността

  1. Митрополит Наум /Наум Андонов Димитров/
  2. Светослав Теофилов Георгиев
  3. Иво Георгиев Иванов
  4. Елеонора Иванова Мицова
  5. Маруся Петкова Цветанова
  6. Михаил Иванов Михайлов
  7. Яна Мирославова Момчилова
  8. Магдалена Маринова Трифонова
  9. Милен Кирилов Бакалов

ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА СДРУЖЕНИЕ „ТЕОСИС“ ЗА 2023 ГОДИНА

Период на отчитане: 01 януари  – 31 декември 2023 г.

Изготвен:юни 2024 г. от Маруся Цветанова, член на УС

СЪДЪРЖАНИЕ:

  1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
  2. ЦЕЛИ
  3. ДЕЙНОСТИ
  4. ОТЧЕТ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД
  5. ФИНАНСОВ ОТЧЕТ
I.ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ:
Сдружение ТЕОСИСе регистрирано в Русенски окръжен съд с решение по фирмено дело № 19/2015 г. като сдружение с нестопанска цел в обществена полза. Същото е регистрирано и в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел в Министерството на правосъдието под № 20151119010. Седалището и адрес на Сдружението осъществява своята дейност изключително чрез демократични средства, в съответствие с Конституцията и цялото действащо в Република България законодателство. Сдружението е непартийно, отворено, доброволно, като осъществява своята дейност в обществена полза, въз основа на  следните ръководни начала. Обединява усилията на своите членове за постигане целите и задачите на Сдружението. Отношенията между членовете на организацията се изграждат въз основата на: доброволност, равенство в правата и задълженията, непосредствено и представително участие в осъществяването на целите и задачите.
II.ЦЕЛИ
Съгласно Устава на Сдружение ТЕОСИС целите, които поставяме пред нас като екип са:
  • Да работим за духовното израстване на обществото.
  • Социално подпомагане на нуждаещите се.
  • Образование в областта на духовното дело, културата, историята и традициите.
  • Проучване проблемите на хора в неравностойно положение, планиране на дейности и организиране изпълнението им за подпомагане разрешаването им.
  • Организиране на благотворителни мероприятия.
  • Осигуряване на условия за социалната интеграция и личностната реализация на хора в неравностойно положение, както и защита на човешките им права.
Със своята доброволна работа членовете на Сдружението допринасят за постигането на целите, които сме си поставили. Организацията работи предимно на регионално ниво и се ръководи от Председателят на Управителния съвет.
III.ДЕЙНОСТИ
Нашите основни дейности са насочени към провеждане на:
  • Разработване и изпълнение на проекти и програми в областта на духовното образование, културата, здравеопазването и социалното подпомагане.
  • Организиране на срещи, дискусии и други форуми по проблемите на обществото.
  • Участие в програми за организационно и методическо подпомагане на дейността си и контролира осъществяването им.
  • Организиране и участие в семинари, конференции и други регионални, национални и международни форуми.
  • Осъществява контакти и взаимодействие със сродни организации в страната и чужбина, с държавните органи и органите на местното самоуправление и местната администрация, както и с фирми и други партньори за привличане на инвестиции и иницииране на други форми за подпомагане на образователни, социални, здравни и културни мероприятия.
  • Доброволчество.
IV. ОТЧЕТ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД
„Енориите в действие. Проект за развитие на социалната дейност в Русенска епархия“
   
През юни 2023 г беше преподписан проект за още три поредни години за продължаване на дейностите по предходния. Проектът е финансиран от Bread for the world, Германия – 30 000 евро. Трима социални асистенти и рехабилитатор – домашна грижа за 15 възрастни, самотни мъже и жени. Грижата за всеки човек е индивидуална и специфична, съобразно личните му нужди. Посещенията в дома се правят веднъж седмично, помагайки им в ежедневните дейности, да създават и поддържат социални контакти (разходки, културни събития, четене и обсъждане на книги, изучаване на чужд език, закупуване на храна и лекарства, кратки екскурзии и други). Бяха подпомагани при посещение на административни и здравни заведения, настаняване в болнични заведения, относно подаване на документи и решаване на различни житейски ситуации. Енориаши от енориите се присъединиха като доброволци. Рехабилитаторът съдейства на възрастните хора, за да насърчи справянето с ежедневието, преодоляването на безпомощността и поддържането на дейности от ежедневния живот - обличане, пиене с чаша, хранене с лъжица и вилица и други умения. Проведени са индивидуални ерготерапевтични сесии с всеки - позициониране, трансфер, когнитивна и сензорна стимулация. Бяха избрани значителни продуктивни и развлекателни дейности за отвличане от болестния процес, подобряване на комуникативните и интерактивни умения. Възрастните хора са се занимавали с различни творчески дейности за стимулиране и поддържане на съществуващите познавателни способности и поддържане на добро психо-емоционално състояние, дихателни тренировки и сърдечно-съдова система. Използва се за подобряване на двигателните функции. Използвани са методи за рехабилитация - лечебен масаж, активна гимнастика за горните и долните крайници. Чрез методите на рехабилитация наличните волеви движения бяха запазени, цялостният емоционален тонус беше повишен. Веднъж месечно имахме срещи с около 30 младежи и възрастни в дома за умствено изостанали в село Брестовица. Заедно празнувахме рождените дни на всеки от тях, заедно приготвяхме храната, ходехме на богослужения в храма в селото. Редовно организираме разходки, спортни игри с почерпка с лакомства в градския парк. За участието в Благотворителния базар за Рождество Христово организирахме арт-работилничка, където с децата, украински семейства, психолог и родители изработихме традиционни български сувенири, тематични играчки и украси, картички, лакомства и други, които донесоха радост и забавление на всички участници. Приходите от базара се използват за продължаване на социалните дейности и Неделното училище. Всички тези инициативи допринесоха за намаляване на чувството за изоставеност и изолация на самотно живеещите възрастни хора, подпомогнахме общуването им извън затворената им среда, допринесохме за повече самочувствие и радост в ежедневието.
Православен детски лагер в Бачковски и Троянски манастири
   
Това лято, с подкрепата и благословението на Русенски митрополит Наум, проведохме два православни детски лагера в Бачковски и Троянски манастири. В тях участваха 28 деца на възраст от 6 до 11 години от Русе и региона и младежи от 5 до 8 клас - 35, общо 63. Интересът на децата и родителите беше много голям, за съжаление местата са ограничени и не можахме да включим всички желаещи. Екипът включваше 6 възрастни - 3 възпитатели, 3 доброволци. Програмата започваше всеки ден със сутрешно молитвено правило. За доброто настроение на всички и с образователна цел участвахме в разходки и дейности на открито, парти с музика и танци, кино вечери и вечер на талантите. След почти час разходка из планината се настанихме на пикник, където децата събраха дърва за огрев и барбекю, след което имаха интерактивни игри и занятия. Участваха в работилници - традиционно месене и печене на хляб и рисунки върху брашно, месене и запознаване  предназначението на просфората. Всеки след обед имахме разговори и беседи по въпроси на вярата. Времето след вечеря беше посветено на игри и забавни групови дейности - спортни занимания, филмови вечери и вечери на таланти на открито в близката зона за забавление. В Троянски манастир отците извършиха свето кръщение на две от участничките в лагера. Това допринесе за всеобща радост за новите членове на Църквата. Участвахме в богослуженията, някои от децата приеха свето причастие за първи път. В последния ден, когато закрихме лагера, всички участници получиха подаръци и грамоти за участие в лагера от името на Русенски митрополит Наум. Храната беше здравословна, питателна и изобилна - три основни хранения и следобедна закуска. Споделените мнения и впечатления на децата и техните родители са позитивни и окуражаващи за провеждането на повече дейности от подобен характер и фокус. Тези дни бяха изпълнени с много радост и игри. Родители и деца споделиха мнения и препоръки и предложения за бъдещи инициативи. Те показаха радостта да бъдат заедно и да се учат, докато се забавляват. През останалата част от годината планирахме съвместни дейности с деца и техните родители, за да участваме заедно в дейностите, в които децата и родителите могат да участват заедно. Отворени сме за идеи от деца и техните родители за съвместни дейности. Като резултат от дейностите, през месец октомври посетихме Дряновски манастир и природните забележителности в района заедно с част от децата и техни родители. Участниците, техните родители и възпитатели изказваме благодарност на Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Наум за подкрепата и благословението за провеждането на детските и младежки лагери.
Неделно училище към храм „Света Троица“, Русе
Като естествено продължение на заниманията ни и желанието да подпомогнем родителите в духовното възпитание на децата, създадохме Неделно училище към храм „Света Троица“ в Русе. Всяка неделя се провеждат срещи и занятия на деца и младежи. Учат се да общуват, опознават се и се сприятеляват. По този начин те изграждат младежка общност, която да противостои на натиска и агресията на останалия свят. За децата и младежите е твърде важно да бъдат възпитавани в доверие към Църквата, да бъдат пълноценно и действено интегрирани в литургичния и социалния живот на енорийската общност, тъй като Църквата учи на вечните и непоклатими ценности, а ценностите на днешния свят са скоропреходни. За да сме им полезни и да ги възпитаваме като стабилни и зрели личности, усилията на ръководители, обучители и родители са децата да получат топлота, любов и разбиране, да могат да споделят и обсъждат с нас актуални въпроси и проблеми, и да намират възможност за изява на собствените си идеи и способности. Подходите и методите на работа се основават на интерактивните методи на обучение, с участие на младите хора в цялостния процес на работа, съобразено с възрастта им. Най-често, което правим е: участие в неделните богослужения, занятия и беседи, благотворителни изложби и базари на собственоръчно изработени продукти, представяне на сценки по библейски текстове, разучаване на песнопения от литургичното богослужение, за да могат децата да участват в неделните служби пълноценно. Всяко лято децата и младежите посещават православни лагери в манастири, където имат възможност да играят, да се учат и да се включат в живота на манастира.
Активно младежко гражданство
Проектът е финансиран от Фондация Реновабис и в партньорство с Община Русе за период от две години, общо 24 000 лв. В него участват младежи от 6 до 8 клас от различни училища в град Русе. Дейностите са така подбрани – разнообразни и с различни специалисти по всяка от темите, че да подпомогнем младите хора да развият умения за комуникация и себеизразяване, създаване на младежки общности и развитие на лидерски умения. Да ги провокираме да се включват в обществено значими  каузи, да повишим самочувствието и добрата самооценка на младежите, за да развият потенциала и дръзновението си. Много от заниманията са на открито сред природата, за да опознаят красивите природни, исторически и архитектурни ценности в района на град Русе. Образователните методи са преди всичко интерактивни - дискусии, решаване на казуси, учене чрез преживяване, дебати по актуални теми. В резултат на това младежите постепенно придобиват умения да изслушват мнението на другите, да проявяват толерантност и разбиране, безконфликтно и търпеливо да защитават тезата си, да достигат до информирани заключения на базата на сравняването на различни мнения и позиции. Всичко това като най-добър набор служи за възпитанието и изграждането на младите хора като активни и отговорни личности.
Клуб Добротворец
Образователните  занимания намират практическо приложение в Клуб  Добротворец – включване на младежите в обществено значими каузи, развитие на доброволчеството, респект към природата и историята на региона, в който живеем. Чрез оказване помощ на нуждаещи се хора, посещение на самотни възрастни хора в домовете им, домове за стари хора, участие в акции за почистване, залесяване, събиране на средства; походи сред природата (Русе – Русенски Лом, Николово, Басарбово); организиране на спортни мероприятия и занимания на открито с участието на родителите, сплотяване на семейството и подкрепа при възпитанието на младежите.
Учим се заедно. Проект за подобряване възможностите за образование и започване на работа на украински младежи в България
На 1 ноември 2022 г. стартира настоящият проект, финансиран по програма „Ние можем“ 2022 Фондация „Бекоуз“ – помощ за украински младежи на обща стойност 10 000 лв. Целевата група, с която ще работим са млади хора на възраст от 16 до 35 години, общо 10  от град Русе. Те ще са младежи, бежанци от войната в Украйна, получили статут за пребиваване в страната ни. Някои от тях вече са част от българското образование, а други още не са се включили като се обучават дистанционно в Украйна. Останалите от целевата група са младежи работещи или търсещи работа. Целевата група по проекта са социално уязвими млади хора, с нисък социален статус. Украинските младежи имат необходимост да се интегрират и да станат част от българския обществен живот, да повишат финансовата си независимост и бъдеща самостоятелност, да адаптират уменията си към пазара на труда, да повишат образователната си и професионална компетентност. Основната цел на проекта е да подкрепи и мотивира украинските младежи в град Русе за пълна адаптация в българското общество. Подцели:
  • подпомогнем включването на украинските младежи в образователната систима;
  • спомогнем за подобряване на професионалната компетентност;
  • улесним процеса на подготовка, намиране и започване на работа;
  • намалим последствията от стреса и повишим увереността.
Дейностите, които сме предвидили за постигане на целите са участие в курсове за повишаване на квалификацията по избор: Графичен дизайн, Кариерно ориентиране, Обучение български език, Обучение бизнес умения и предприемачество. За всички проведени курсове ще преминат изпит и ще получат национално признат сертификат.
Заедно можем повече! Проект за подкрепа на украински деца и семейства
През пролетта на 2023 година продължихме грижата за украинските деца и техните семейства, бежанци от войната в Украйна. Благодарение финансовата подкрепа на немската Фондация “Bread for the World” успяхме да помогнем на 25 деца, младежи и техните семейства да се почувстват приети, да живеят и творят в гостоприемна и приятелска среда. Обучихме 5 украински млади жени в професия маникюристки, като три от тях започнаха работа благодарение на наученото. Получиха консултация по кариерно развитие и ориентиране. Продължихме и уроците по български език за напреднали и след положен изпит, участниците получиха сертификат за ниво А2. Чрез арт-терапия децата и техните семейства можаха да загърбят стреса, помагайки им да преодолеят травмите и ужаса от войната, принудени да са далеч от родината и близките си. Младежки работници се грижеха за доброто настроение и самочувствие на всички. Организирахме екскурзии в страната и района, децата и младежите се включиха в летни лагери сред чист въздух в планината. Заедно с техните връстници учеха и се забавляваха, общуваха и се опознаваха, създадоха трайни контакти и приятелства.
IV.ФИНАНСОВ ОТЧЕТ 
Приходите и разходите на Сдружението са представени съгласно финансовия Отчет за приходи и разходи и Отчет за паричните потоци, приложени към Годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за данъчния финансов резултат за 2023 г. Приходите на Сдружението се формират както следва:
  1. От членски внос – 0 лв.
  2. Получени дарения под условие (проекти) – 76 304,25 лв.
  3. Получени дарения от физически и юридически лица без условие – 6487,55 лв.
Общо приходи за периода – 83 712,15 лв. Разходи:
  1. Изразходвани дарения под условие (проекти) – 70 607,79 лв.
  2. Изразходвани дарения от физически и юридически лица без условие – 1734,08 лв.
Общо разходи за периода – 72 341,87 лв.
Изготвил:
Маруся Цветанова
Председател на Управителния съвет:
Русенски митрополит Наум /Наум Андонов Димитров/

Констативен протокол

На 10 май 2023 г. в седалището на Сдружение „ТЕОСИС“ в гр. Русе, пл. „Света Троица“ 9, на видно място бе поставена покана за редовно годишно Общо събрание на 10 юни 2023 г. от 10,30 ч. на същия адрес при следния дневен ред:
  1. Отчет на УС на Сдружение „ТЕОСИС” за 2022 и приемане бюджета и програма за работа на Сдружение „ТЕОСИС” за 2023 г.;
  2. Разни.
При липса на кворум, на основание чл. 27 от ЗЮЛНЦ, Общото събрание ще се проведе в същия ден, на същото място и при същия дневен ред от 11,30 часа.            Свидетели: членове на Сдружението:     
   
1. Яна Момчилова
   
2. Маруся Цветанова

ОБЯВЛЕНИЕ

oт Управителния Съвет на Сдружение „ТЕОСИС“

Управителният съвет на Сдружение „ТЕОСИС” , на основание чл.26, ал.1 от ЗЮЛНЦ, свиква Общо събрание, на 10.06.2023 год. от 10,30 часа в седалището на Сдружението в гр. Русе, пл. „Света Троица“ 9, при следния дневен ред:
  1. Отчет на УС на Сдружение „ТЕОСИС” за 2022 и приемане бюджета и програма за работа на Сдружение „ТЕОСИС” за 2023 г.;
  2. Разни.
При липса на кворум, на основание чл. 27 от ЗЮЛНЦ, Общото събрание ще се проведе в същия ден, на същото място и при същия дневен ред от 11,30 часа.
10.05.2023 г. 
Русе
Председател на УС
Наум Димитров
/Русенски митрополит Наум/

Протокол от заседание на Управителния съвет на

Сдружение „ТЕОСИС“

Днес, 10.05.2023 г. в гр. Русе се проведе заседание на Управителния съвет на Сдружение „ТЕОСИС“.  На заседанието присъстваха членовете на Управителния съвет: Председател, Наум Андонов Димитров и членове Маруся Петкова Цветанова и Милен Кирилов Бакалов. Заседанието се проведе при дневен ред с точка единствена: Свикване на редовно годишно Общо отчетно събрание на Сдружението. След обсъждане на предложението Управителният съвет единодушно
Р Е Ш И:
І. Свиква редовно годишно Общо отчетно събрание  на Сдружение „ТЕОСИС“ на 10.06.2023 г. от 10,30 часа в гр. Русе, пл. „Света Троица“ 9, седалището на Сдружението.
ІІ. Определя дневен ред на Общото отчетно събрание както следва:
  1. Отчет за дейността и финансов отчет на Сдружение „ТЕОСИС” за 2022 г и приемане бюджет и програма за работа на Сдружението за 2023 г.;
  2. Разни.
ІІІ. При липса на кворум Общото събрание ще се проведе на същото място, при същия дневен ред от 11,30 часа.
   
ІV. Възлага на члена на Управителния съвет да предприеме необходимите действия за провеждане на събранието по необходимия ред.                                 Председател на УС: Наум Димитров /Русенски митрополит Наум/
                               Членове:
Маруся Цветанов
Милен Бакалов

Протокол от ОС на сдружение с нестопанска цел в обществена полза Сдружение „ТЕОСИС“

Днес, 10.06.2023 г. в град Русе от 10,30 часа се проведе редовно отчетно общо събрание на сдружение с нестопанска цел в обществена полза Сдружение „ТЕОСИС“. Общото събрание е свикано от Управителния съвет на сдружението с покана, поставена на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на Сдружението, един месец преди насрочения ден. Събранието беше открито от Председателя на Сдружението Наум Димитров. Той констатира, че в посочения в поканата за ОС час, 10,30 ч., е налице необходимият според закона и устава кворум за провеждане на събранието. Бяха направени следните процедурни предложения относно провеждането на събранието:
  1. За председателстващ на събранието да бъде избран Наум Димитров;
  2. За протоколист на събранието да бъде избрана Маруся Цветанова;
  3. За преброител да бъде избран Михаил Михайлов.
След проведено гласуване Общото събрание взе следните РЕШЕНИЯ:
  1. Избира за председателстващ на събранието Наум Димитров;
  2. Избира за протоколист на събранието Маруся Цветанова;
  3. Избира за преброител Михаил Михайлов.
ГЛАСУВАНЕ: ЗА – 8 /осем/ гласа ПРОТИВ – няма Решението се взе с единодушие. Събранието протече при следния, предварително обявен в поканата дневен ред:
  1. Отчет за дейността и финансовия отчет на Сдружение „ТЕОСИС” за 2022 г и приемане бюджета и програма за работа на Сдружението за 2023 г.;
  2. Разни.
По т. 1 от дневния ред. Маруся Цветанова, член на УС представи пред общото събрание отчета за дейността на Управителния съвет и на сдружението и финансовия отчет за отчетния период и предложи на събранието да приеме бюджета и представените отчети. Тя прочете програма за работа на Сдружение „ТЕОСИС”  за 2022 г. След направени разисквания Общото събрание на членовете на Сдружение ТЕОСИС единодушно взе следното РЕШЕНИЕ: Приема бюджета и отчетите за дейността на Управителния съвет и на сдружението и финансовия отчет за 2022 г. и прие програма за работа на Сдружението за 2023 г. ГЛАСУВАНЕ: ЗА – 8 /осем/ гласа ПРОТИВ – няма Решението се взе с единодушие. По т. 2 от дневния ред не бяха направени предложения и не бяха взети решения. Други предложения не бяха направени. Поради изчерпване на дневния ред събранието беше закрито в 16,00 ч.
   
            ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩ ОБЩОТО СЪБРАНИЕ: …………………………………… Наум Димитров /Русенски митрополит Наум/             ПРОТОКОЛИСТ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ: …………………………………… (Маруся Цветанова)
Гр. Русе 10.06.2023 г.

Списък на присъствалите членове на Общото събрание на сдружението (2023)

  1. Митрополит Наум /Наум Андонов Димитров/
  2. Светослав Теофилов Георгиев
  3. Милен Кирилов Бакалов
  4. Елеонора Иванова Мицова
  5. Маруся Петкова Цветанова
  6. Михаил Иванов Михайлов
  7. Яна Мирославова Момчилова
  8. Магдалена Маринова Трифонова

Copyright © 2025